Методи проектування блискавкозахисту

 

Залежно від практичної оцінки будівельної споруди можна вибирати один з наступних методів проектування блискавкозахисту або їх комбінація згідно норми з проектування блискавкозахисту ДСТУ EN 62305:

 

  • Методом сфери (особливо підходить для комплексних установок)
  • Метод захисного кута (просте проектування, наприклад, для блискавкоприймачив)
  • Метод блискавкоприймальної сітки (просте проектування, наприклад, для будівель з пологою та плоскою покрівлею)

 

Метод сфери що котиться - це єдина модель розвитку стримера блискавки і фізично обґрунтований метод для проектування блискавкоприймального обладнання.
Тому при сумнівних випадках, що можуть виникнути в процесі проектування блискавкозахисту при використанні розрахунку методом захисного кута або методу блискавкоприймальної сітки, необхідно спиратися на даний метод сфери.


Метод сфери


В результаті поділу зарядів виникає різниця потенціалів між хмарою і землею, що призводить до появи лідируючого розряду з лідером блискавки.
З різних точок, таких як дерева, будинки або антени, зустрічні розряди блискавковідводу запускаються в напрямку лідера блискавки. У точці, зустрічний розряд якої першим досягає лідера блискавки, виникає кінцеве пробивання. Відповідно до цього всі точки на поверхні кулі з радіусом пробивного проміжку і лідером блискавки в якості центральної точки повинні бути захищені від прямого удару блискавки.

Ця куля надалі іменується сфера блискавки.

metod sferi

 

Радіус сфери блискавки визначається за класом захисту від блискавки захисних будівель згідно стандарту по захисту від блискавки ДСТУ EN 62305

 

Клас блискавкозахисту
ДСТУ EN 62305

Радіус сфери
1 20 м.
2 30 м.
3 45 м.
4 60 м.