Блискавкозахист
Блискавкозахист - комплекс захисних заходів, що гарантують максимальне зниження ризику вплива атмосферних проявів блискавки.
Блискавкозахист і небезпечні фактори блискавки
Щодня зростає кількість об'єктів на яких змонтована блискавкозахист на обладнані OBO Bettermann. Проектувальники і монтажники, які добре знайомі з сучасними прийомами блискавкозахисту і комплектуючими ОВО Bettermann, майже щодня змушені розповідати замовникам про небезпеку розряду блискавки та про заходи захисту, які слід застосовувати.
Небезпечні фактори блискавки
Не треба пояснювати, що електричний струм становить небезпеку для здоров'я та життя людей чи тварин. На відміну від випадків дотику до оголених проводів імпульс блискавки є досить коротким. Найчастіше він триває 6,7-10 мкс, а довше - 33 мкс.
Час спаду струму до 50% амплітудного значення в стандартизованому імпульсі «10/350» прийнято 350 мкс. А руйнівну дію блискавки визначається її струмом. Згідно з останньою міжнародного стандарту що діє на теренах України ДСТУ EN 62305-2012 (lightning protection) Найвищий рівень – 1 клас блискавкозахисту повинен витримувати 200 кА.
Опис небезпечних факторів блискавки наведені в нормі згаданого документа. В стандарті розглядаються великі будинки та котеджі, лікарні, навчальні заклади, тваринницькі ферми.
Термомеханічні чинники блискавки
У разі відсутності блискавкозахисту в місці удару блискавки в металеву покрівлю проплавляються отвори, а горючі елементи (дерево, пінопласт) можуть займатись вогнем. Струм блискавки миттєво перетворює вологу, що міститься в дереві (стиках цегляної кладки), на пар. Тиск пара розщеплює дерево (відламує зовнішні фрагменти стіни).
Якщо металева арматура об’єкта не має надійних електричних з'єднань, в товщі залізобетону спалахує потужна електрична дуга. Тиск іонізованих газів здатне зруйнувати таку конструкцію. Коли струм блискавки тече занадто близько до проводів, у них виникають електромеханічні зусилля, здатні зігнути або зірвати їх з кріплень.
Тому на відміну від раніше чинної в Україні норми РД 34.21.122-87, яка допускає діаметр сталевого дроту 6 мм, стандарт ДСТУ EN 62305-2012 рекомендує більший перетин проводів.
- для струмовідводів (оцинкований дріт 8 мм арт. 5021081)
- для стрижневих блискавкоприймачів (алюмінієвий Блискавкоприймач 16 (10) мм арт. 5401989).
Отже, одне із завдань блискавкозахисту - прийняти блискавку на себе і найкоротшим шляхом відвести його в землю. Ховаючи блискавкоприймачи або блискавкоприймальну сітку під товщу покрівлі на догоду естетичним перевагам, ми піддаємо спорудження до можливості пожежі і руйнування. Саме такими є наслідки застосування некваліфікованими підрядниками.
Активний блискавкозахист - ЕSЕ
На ринку виробників обладнання для блискавкозахисту існують продавці «активних» блискавкоприймачів, які стверджують, що їх пристрій ефективніше стрижня Франкліна і утворюють збільшену зону захисту. Але вже зафіксовані випадки руйнування кутів покрівель котеджів (і споруд іншого призначення), на яких були встановлені ці неперевірені ЕSЕ блискавкоприймачи. Подальші дослідження активного блискавкозахисту в умовах дії природних блискавок не довели їх переваги в порівнянні з традиційною системою блискавкозахисту.
Випробування проведені в політехнічному інституті Дармштадта показали, що концепція активних стримерів, що складається на припущенні про стійкість системи «блискавка - стример ESE» на підставі часу емісії зустрічних плазмових каналів - є помилковим.
Напруга дотику / крокові напругу
Торкатися елементів блискавкозахисту під час грози однозначно небезпечно, навіть за умови бездоганно виконаної системи блискавкозахисту. Напруга дотику - це напруга, що з'являється на тілі під час одночасного дотику до провідників в двох точках. Адже струм потече не тільки по провіднику, а й по тілу людини (через руку, ноги).
Прогулюватися під час проходження грозового фронту також не рекомендується. Розподіл потенціалів в землі викликає перебіг частини струму блискавки між ногами людини, не оминаючи інших чутливих місць. Тому струмовідводи віддаляють від дверей не менше ніж на 3 м, а поверхня ґрунту навколо споруди встеляють покриттям (5 см асфальт або 15 см гравію).
Надійними рішеннями є використання елементів фасаду або арматури будівлі, що мають між собою електричне з'єднання. Чим більше шляхів стікання струму блискавки з даху до заземлення, тім менше (безпечної) є напруга дотику. Зменшуючи кількість струмовідводів, економлячи на їх електричному з'єднанні на даху і в землі, ховаючи їх за непоказною сторону котеджу (нехай і на вимогу власника), ми поступаємося безпекою, що захищається.
Захисне зрівнювання потенціалів
Перебування під час грози всередині приміщення, навіть обладнаному зовнішньої захистом від блискавки, не є безпечним, якщо в ній немає системи вирівнювання потенціалів (його називають ще внутрішньої захистом від блискавки). Така система передбачає надійне електричне з'єднання всіх металевих елементів всередині споруди, до яких можна доторкнутися. Головна шина зрівнювання потенціалів (ГШЗП) встановлюється біля ввідного пристрої.
Жили проводів приєднуються до ГШЗП через виснажними, обмежувачів перенапруг, що захищають електричні та електронні системи від руйнівних імпульсів блискавки. Майте на увазі, що ГШЗП влаштовується в будь-якому об'єкті, де є споживачі електроенергії незалежно від наявності зовнішнього блискавкозахисту. З метою зрівнювання потенціалів міжнародний стандарт ДСТУ EN 62305-2012 настійно рекомендує з'єднати всі заземлювачі, які є на об'єкті.
Якщо якісь заземлювачі з особливо низьким опором (до 0,5 Ом), небажано поєднувати гальванічне (на вимогу виробника обладнання) із загальним контуром через технологічних міркувань, електричний зв'язок з ними здійснюють за допомогою комутаційного виснажника ОВО Bettermann арт. 5099803.
Обслуговування блискавкозахисту
Кожна інженерна система повинна проходити сервісне обслуговування, система блискавкозахисту не є винятком. Для подальшої перевірки блискавкозахисту існують пристрої, які здатні зафіксувати факт прямого або близького удару блискавки. Найпростіші з них має зовнішній вигляд картки і випускається фірмою ОВО Bettermann GmbH & Co.
Пристрій здатний «запам'ятати» імпульсний струм 3-120 кА і сервісний інженер може визначити силу удару блискавки в об'єкт. Також існують пристрої з виявленням грозового фронту локалізація гроз на відстані до 100-150 км, стеження за їх пересуванням і попередження про небезпечне підвищення напруженості електричного поля «хмара-земля», яке закінчується розрядом. Завдяки цьому є можливість заздалегідь знайти безпечне укриття, попередити інших про загрозу, що насувається.
ПІДСУМКИ:
Блискавка є небезпечним природним явищем, яким людина не здатна керувати, але сучасні прилади дозволяють заздалегідь дізнатися про наближення грози.
Професійно виконаний блискавковідвід значно зменшує загрозу для здоров'я, життя і майна.
Електричне об'єднання всіх металевих компонентів всередині споруди, є неодмінною передумовою безпеки для людей, тварин і електричного і електронного обладнання.
Елементарні наукові дані про небезпечні фактори блискавки дозволяють правильно поводитися під час грози.
Запорука надійної блискавкозахисту - в дотриманні рекомендацій міжнародної норми ДСТУ EN 62305-2012 що діє на теренах України
Не варто «вестися» на спокусливі пропозиції з приводу «активних» блискавкоприймачів.